İNSANLIK MI EŞEKLİK Mİ -IV-

Hani,o malum yokusta;iyilesmek için nekahat devresi geçiren ya da ölmek için günlerini sayan,siz nasil algilarsaniz o hal içinde bulunan cahilimiz vardi ya.Artik hep Bilge’nin yolunu gözler olmus.Bilge de;insanlar tarafindan kendi kaderine terk edilen bu hemcinsinden her türlü destegini esirgememeye karar vermis.”Elinden geleni esirgemek insan isidir,aman böyle bir hataya düsmemeyim” Demis.Hem Bilgeligi de bunu gerektirmiyor muymus?Sik sik hemcinsinin yanina ugrayip,onun ihtiyaci olan seyleri;arkadasinin,mecburiyet tahtinda sikila sikila istemesine meydan vermeksizin,ona sunmaya devam etmis.

Konu;dönüp dolasip insanlara ve de insanliga geliyormus.Zaten,onlari birbiriyle tanistiran,birbirine yaklastiran,insanlar ve de insanlik degil miymis?
“Bu yokusta hep insanlari düsünüyorum”Demis Cahilcigimiz.
--Düsünüyorum da mükemmelligi arayanlari hep yalniz kaliyorlar.
---Yalnizlik insanlarin gögüs gerebilecegi bir konu degildir dostum.Daha önce düsünmedikleri konulari düsündürmeye baslar,senin yokusta yasadiklarini yasatir onlara.Sirtindaki yükleri atip esekleri tanimaya baslarlar ve de esekligi.Yalnizliklari öyle çekilmez bir hal alir ki,insanlar arasinda yasamadiklarini fark ederler.Yasamlarina son vermek yasaklanmistir Yüce Yaratici tarafindan.Intihar etmek affedilmez suç,yalniz kalmak ise Yüce Yaraticiya aittir.Kimsenin kendilerini anlayamayacaginin bilincine varmislardir nihayet ve de tedavülden kalkmis paralar zengini ya da antika degerlerle dolu olduklarini.Insanca yasamak adina bu güne kadar onlari bozdurmaya kalkmadiklarini,ne yazik ki hayatta kalmak bahasina,sahip olduklari degerleri bozdurmak için antikacilara bas vurmak ve onlari ucuzcu bezirganlara kaptirmak zorunda olduklarini .Ne çare ki çaresizdirler.Eseklerin ve de esekligin insan hayatindaki önemini kavramislardir artik.

--Demek ki insanlarla tek ortak yönümüz,is isten geçtikten sonra birbirimizi tanimaya ve anlamaya baslamak.
--Evet dostum,hayati boyunca birbirlerinin kiymetini bilmeyen,arayip sormayan, küskün yasayan insanlarin,biri öldügünde digerinin cenaze töreninde ne aradigini düsünebiliyor musun artik?
-- Eskiden anlayamiyordum ama simdi çözebiliyorum.Ancak insanlarin arkasindan bu denli konusmamiz uygun mu acaba?
--Bak dostum,biz onlarin arkasindan konusmuyor,kendimizi onlara duyurmak için çabaliyoruz,bizim açimizdan nasil anlasildiklarini ögrenirlerse ona göre davranislarini gözden geçirirler diye düsünüyorum.Hem onlarin deyimlerinde,atasözlerinde biz dolasmiyor muyuz,bizim yaptigimiz ne kalir ki onlarinkilerin yaninda.Sen eseklerin deyim ve atasözlerinde kaç defa “Insan” kelimesine rastladin ama onlarinki diz boyu.”Esek kulakli,esek herif,birak esek inadini,esege altin palan vursan yine esektir...”Bunun gibi sayfalar dolusu esekli sözler.

--Su sonuncusu aklima takildi,esegin altin semeri;esege,esekliginden bir sey eksilttirmiyor,demek ki insanlar altinla kaplaninca bu yüzden insanligini kaybediyorlarmis.

--Esekçe bir yorum iste.Yine de insanlar hakkinda kafani kurcalayan sorular varsa bildigimce ögretmeye hazirim sevgili dostum,bu yokusta bir okul kurdugumuzun farkinda misin?

-Peki,sorayim öyleyse.Insanlar kendilerini yönetecek kurallari koyuyorlar,sonra da ilk önce kendileri sikiliyorlar ve de çigniyorlar .
Görünen degerlerle hayatlarina yön veriyorlar.Nesillerinin devaminin ve mutlu paylasimlarinin yasanacagi yuva denen yeri;kas,göz,boy,pos denen ölçülerle kurup sonra bozuyorlar.Bir malin saticisi olduklarinda o mala en yüksek degeri biçiyor,alicisi olduklarinda en düsük degeri ödemeye kalkiyorlar,oysa mal ayni mal.Yaratilmislarin en yücesi olarak taninan bu canli türünün,bu derece çeliskiye düsmesine esek kafam bir mana veremiyor.

--Sevgili dostum,sen nefis denen seytanin varligindan habersizsin,seytan yaptiriyor bu kötü davranislari onlara.
--O zaman seytani cezalandirsin Yüce Yaratici.
--Hayir dostum,Yüce Yaratici,insanlari seytana uyup uymamak hususunda serbest birakmistir.Aksi takdirde ilahi adaletten söz edilebilir miydi?
--Hani,en mükemmel varlik insandi,ateslerde yanmak gibi agir bir ceza göreceklerini bilmelerine ragmen neden seytana uymaya devam etsinler ki?
--Af edileceklerini umduklari için.
--O zaman seytana uymadan yasayan insanlarin hakki yenmis olmaz mi?
--Sevgili dostum,belli ki her cevabim yeni bir sorunun kaynagini olusturuyor.En iyisi insanlarin bu dünyadaki davranislariyla sohbetimizi sinirlayalim,Tanrinin onlara verecegi ödüllerle,cezalarla ilgilenmeyelim,yoksa “Haddini Asmak,Kalacagi Siniri Bilmemek” gibi insanca bir suç islemis oluruz ki,belki bu davranisimizla öbür tarafta yargilanmamak muafiyetinin sinirlarini da asmis bulunabiliriz.

-Yani insanlarin bize dokunan davranislariyla mi yetinelim demek istiyorsun?
--Evet,aynen öyle.Anlayana sivrisinek misali.Ha,bu arada sivrisinekler hakkinda sakin soru sormaya kalkma,insanlarla varsa problemleri,kendileri halletsinler dertlerini.Kendilerini ilgilendirmeyen islere burnunu sokmak da insan isidir

--Insanlar hangi konunun kendilerini ilgilendirdigini,hangilerinin ilgilendirmedigini ayirt edemezler mi?
Bak,biz;biraz önce farkina vardik ve sustuk,yani bir esegin idrak edebildigini ...

--Kendilerine dokundugunda tabii ki idrak ederler dostum,her seyin ölçüsü kendileridir
--Hah!Içim biraz ferahladi,bu yokusta epeyce esekçe yargiladik da onlari,belki alinabilirler diye bir üzüntü vardi içimde. Insanliklarinin ölçüsü kendileri ise bizim esekçe degerlendirmemiz de gücendirmeyecektir onlari.

--Insanlar insanligini,esekler de esekligini bildigi sürece iki cins birbirine gücenmeden yasayabilecektir sevgili dostum.Ancak,dünya döndükçe insanlar;esekleri,esekler de insanlari konusmaya ve de yargilamaya devam edeceklerdir.

Zehra Birsen YAMAK